עשרות יקבים בסונומה פונו בגלל שריפה שמשתוללת באזור

'שריפת קינקייד' שפרצה לפני כארבעה ימים הביאה לפינוי של קרוב ל-100 אלף תושבים מבתיהם. כוחות הכיבוי הורו על פינויים של יקבים וכרמים רבים שנמצאים בלב שטחי האש, והקף הנזק לענף היין המקומי עדיין לא ידוע

האש משתוללת בקליפורניה, שוב. אותן תמונות של תימרות עשן מעל הכרמים, שהפכו לחלק משגרה עצובה של שריפות-ענק בשנים האחרונות, מגיעות הפעם מאזור סונומה, שמהווה חלק חשוב מארץ היין הקליפורנית.

השריפה הנוכחית, שמכונה Kincade Fire, פרצה בליל ה-23 באוקטובר סמוך לגייזרוויל שבצפוון-מזרח סונומה וכילתה עד כה עשרות אלפי דונמים של אדמה. דיווחים בעיתונות הקליפורנית מתארים, נכון לעכשיו, הרס של מאות מבנים ובתי-מגורים, כאשר נכון לרגע כתיבת שורות אלה השריפה עדיין רחוקה מלהיות תחת-שליטתם של כוחות הכיבוי המקומיים. בפן החיובי, לא תוארו ביתיים אבדות בנפש, בניגוד לשריפת הענק שפרצה בעמק נאפה לפני כשנתיים וגבתה קורבנות רבים.

אולי כחלק מהלקחים שהותירו אחריהן השריפות הרבות בשנים האחרונות, בפעם הזו מבצעים כוחות הביטחון פינו מאסיבי של אזורים שנמצאים תחת סכנת התלקחות, כאשר המטרה העיקרית היא בראש ובראשונה למנוע אבדות בנפש. תושבי גייזרוויל פונו מבתיהם עם פרוץ האש, ואתמול בבוקר התבקשו גם תושבים של עיירות נוספות, ביניהן הילדסבורג שנמצאת בפתחו של אזור היין 'Russian River', לעזוב את בתיהם. זאת בשל הערכות שהרוח, שנעה במהירות של 100 קמ"ש, תניע את האש דרומה ותתפשט לאזורים נוספים. יותר 90 אלף איש פונו מבתיהם ויצרו פקקי תנועה אימתניים בכביש 101 שיורד דרומה, במה שהפך לפינוי הגדול ביותר מהאזור ב-26 השנים האחרונות.

בשלב הזה, כאשר לוחמי האש עסוקים בהשתלטות על השריפה, עדיין קשה להעריך את הנזק שייגרם לענף היין המקומי, אם בכלל. יקבים רבים נסגרו וננטשו וגורלם של אלפי דונמים של כרמים נתון כעת בעיקר לחסדה של הרוח. ברשתות החברתיות מעלים בעלי יקבים שונים דיווחים שוטפים בנוגע למה שמתרחש סביב יקביהם, אך למרות ריבוי היקבים באזור וסמיכותם למוקדי האש עוד לא נרשם הרס ממשי של יקבים או כרמים, אם כי נזק כזה עשוי להתברר לאחר שהשריפה תגיע לקצה.

מבחינת תזמון, בסונומה נמצאים בתקופה שבה מרבית הענבים כבר נבצרו ורק נתח קטן מתפוקת הענבים של האזור תלוי עדיין על זמורות הכרם. יחד עם זאת, ביקבים מתבצעות כרגע תסיסות והייננים מנועים מלהגיע ליקב ולפקח על שמתרחש. השלכה נוספת של השריפות יכולה לבוא לידי ביטוי בדמותו של 'זיהום עשן' (Smoke taint), שיכול להשפיע על אופי הטעמים והריחות של יינות שנמצאים במכלים וחביות בשטחי היקבים.

למרבה הצער, לא ניתן לקבל בשעה זו הערכות אופטימיות לגבי מועד ההשתלטות המשוער של כוחות הכיבוי על השריפה, שכן זה תלוי בכיוון שאליו תנשב הרוח בימים הקרובים. לאחר מכן, קליפורניה תתעורר לבוקר נוסף של שיקום והערכת נזקים. יש לקוות שלפחות הפעם הזו תסתיים ללא אבדות בנפש.