מחקר חדש טוען כי מועדי הבציר בבורגון ב-700 השנים האחרונות יכולים ללמד על האצתה המוגברת של ההתחממות הגלובלית

החוקרים מאוניברסיטת לייפציג מצאו שהחל משנת 1988 חווים אזורי הכרמים של בורגון שינויים משמעותיים שקשורים בהתחממות כדור הארץ

אם פעם שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית עוד נראו כמו תחזית אפוקליפטית רחוקה, כזו שניתן עדיין להדחיק, אז לאחרונה הולך ומסתבר שזה לא המקרה וכי מוטב יהיה להתעורר כל עוד ניתן לשנות משהו. לנוכח המחשבה על עתיד ילדינו ונכדינו על-פני כדור הארץ, יין אמנם אינו מהווה את מקור החרדה העיקרי, אך מסתבר שדרך הענבים אפשר לקבל מושג מחקרי מהימן לגבי הכיוון האקלימי שאליו אנו הולכים. מחקר חדש, שנכתב ע"י תומאס לאבה מאוניברסיטת לייפציג והתפרסם לאחרונה במגזין-Climate of the Past, מצא כי הכורמים באזור בורגון שבצרפת נמצאים כעת בעיצומו של העידן החם והיבש ביותר באזור מזה 700 שנה.

נתונים של מועד של בצירי ענבים נחשבים לאחד ממקורות המידע העתיקים וההמשכיים ביותר באירופה, כאשר אלו של אזור בורגון נחשבים לאמינים במיוחד והולכים מאות רבות של שנים לאחור. במסגרת המחקר הנוכחי, נברו החוקרים בארכיונים שטרם נחקרו בעבר והעלו בחכתם נתונים על מועד הבציר בבורגון בשנים 1354-2018. נתונים אלה הוצלבו מול נתוני הטמפרטורה והאקלים שתועדו על-ידי הממסד הצרפתי בשנים 1659-2018.

"לאורך התקופה שבין עידן הקרח הקטן למאה ה-20 החמה, עד 1987, ענבים באזור בון (עיר בבורגון, א"ג) נבצרו בממוצע ב-28 בספטמבר" טוענים החוקרים בפסקת המסקנות. "מאז השינוי האקלימי שחל בשנת 1988, מועד הבציר הוקדם ב-13 ימים ועומד על ה-15 בספטמבר, בתקופה של 31 השנים האחרונות של התחממות מהירה". יחד עם זאת, מציינים החוקרים, כי השנים החמות והיבשות ביותר הן לאו דווקא אלו שתועדו בהן הבצירים המוקדמים ביותר, זאת בשל נטייתו של הענב לעצור את התפתחותו בתנאי קיצון.

בנוסף להקדמה הדרסטית במועד הבציר, קל וחומר כאשר מתייחסים לתקופה קצרה כל-כך בראייה היסטורית, מצאו החוקרים כי מתוך 33 אירועים קיצוניים של בציר מוקדם שתועדו לאורך ההיסטוריה, 21 חלו בשנים 1393-1719 ו-5 בלבד בשנים 1720-2002. לעומת זאת, לאחר הקיץ של שנת 2003, שזכורה כאחת משנות הבציר הלוהטות והמאתגרות של אירופה, חלו כבר 8 מקרים קיצוניים של בציר מוקדם בטווח של 16 שנים בלבד. רק בשביל לסכם, מדובר ב-21 מקרים במשך 326 שנים מול 8 מקרים ב-16 שנים. מדהים ומדאיג, בטח כאשר מנהיגה של המעצמה הגדולה בעולם עדיין מתכחש לכך שהעולם עומד בפני אסון אקולוגי גלובלי.

"אם בעבר שנים חמות ויבשות היו יוצאות דופן בבורגון, אז החל משנת 1988 מדובר במצב נורמלי" מסכמים החוקרים. וגם אם עדיין קשה לדעת כיצד בדיוק המצב הזה ישפיע על איכות ענבי הפינו-נואר והשרדונה שהביאו לאזור בורגון את תהילתו, די ברור שמכאן כבר אין דרך חזרה.