לאחר שכמעט וקרסה תחת להבות האש, עולם היין הצרפתי מתגייס לטובת שיקומה של נוטרדאם

מאות מיליוני יורו זורמים מכיסיהם של בעלי יקבים בצרפת לטובת מיזם שיקומה של הקתדרלה שעלתה בלהבות לפני קצת פחות משבועיים

עולם היין הצרפתי לא נשאר אדיש לנוכח הלהבות שאיימו לכלות את קתדרלת נוטרדאם לפני פחות משבועיים. לפחות שלושה בעלי יקבים כבר הצהירו על תרומות בסדר גודל של מאות מיליוני דולרים לטובת מיזם שיקום הקתדרלה שמאחד סביבו את כלל עשירי צרפת.

השריפה בנוטרדאם פרצה לפתע בערב ה-15 לאפריל, ככל הנראה בשל תאונה שנגרמה משיפוצים שנעשו בכנסייה. כוחות הכיבוי הצרפתים פעלו במקום במשך כל הלילה בניסיון להביס את הלהבות, זאת בזמן שהעשן שהיתמר לשמיים הוציא לרחובות אלפי פריזאים שהתפללו להצלתה של הקתדרלה שעומדת בעיר כבר 850 שנה. לבסוף, לא לפני שאחד מצריחי הקתדרלה קרס, הצליחו לוחמי האש של פאריז להשתלט על השריפה ולהציל את המבנה המרכזי ואת שני המגדלים המרכזיים של הכנסייה.

ברנאר ארנו. תרם 200 מיליון יורו.

לפי פרסומים בצרפת, הבעלים של יקב שאטו לאטור הבורדולזי, פרנסואה פינו, התחייב לתרום 100 מיליון יורו לטובת חידושה של הקתדרלה. תרומה כפולה בסך של 200 מיליון יורו התקבלה מחברת LVMH שבבעלותו של ברנאר ארנו, אשר מחזיקה בין שלל אחזקותיה ביקבים כמו שאטו ד'איקם, שאטו שבאל בלאן, בודגה נומאנת'יה ועוד. בחשבון האינסטגרם של LVMH נכתב כי מעבר לסכום הכסף הנכבד, תציע החברה לרשויות בצרפת ללא עלות את שירותיה בתחום האדריכלות והעיצוב וכן מומחים פיננסיים שיסייעו בתכנון השיקום שהולך ומתגבש. תרומה צנועה יותר, על סך 10 מילון יורו, העבירו מרטין ואוליבייה בוייגה, בעליהם של שאטו מונרוז הבורדולזי וקלו רוג'אר שבעמק הלואר.

 

ורסאיי אאוט, נוטרדאם אין

ההתגייסות חסרת התקדים של הצרפתים לשיקומו של אחד מסמלי העיר המפורסמים ביותר אף הביאה להסטת כספים שהיו מיועדים למטרות אחרות לטובת הנוטרדאם. באופן הזה, 750 אלף ליש"ט שנתקבלו ממכירה פומבית של יינות מוטון-רוטשילד (מהדורה מיוחדת של היקב לכבוד ארמון ורסאיי) שיועדו לשיפוצו של ארמון ורסאיי, שינו את ייעודם המקורי והופנו לטובת שיפוץ הקתדרלה בהחלטה משותפת של משפחת רוטשילד והנהלת הארמון.

אז אם מישהו עוד היה צריך הוכחה נוספת לכך שיין הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות הצרפתית, ההתגייסות המרשימה הזו יכולה בהחלט לספק אותה. ובפעם הבאה שאתם קונים בקבוק שמפניה של מואט או סוביניון בלאן של קלאודי ביי (כן, גם הם בבעלות LVMH), לפחות תוכלו להרגיש שגם לכם יש חלק קטן במאמץ להצלתה של נוטרדאם.