יש בעולם מעל 4000 ערים עם אוכלוסייה של יותר מ-150 אלף איש. רוצים לנחש באיזו מהן הכי יקר לקנות יין?

כתבה שהתפרסמה בחודש שעבר באתר 'ביזנס אינסיידר' מחזקת את מה שתמיד ידענו. אנחנו אלה שמשלמים את המחיר היקר בעולם לבקבוק יין. מי אמר שישראל מובילה רק בהיי-טק?

זהו, אפשר להירגע. עכשיו זה רשמי. אמנם כבר ידענו שאנחנו משלמים כאן על יין יותר מבכל מקום אחר בעולם, אבל עדיין קינן בנו איזה ספק שאנחנו בכל זאת סתם יהודים שאוהבים להתבכיין ולהתלונן על מר גורלנו. הלא כבר נאמר שבמקום שבו אנחנו רואים פקקים, אנשים בעלי ראייה חדה יותר רואים מחלפים. אבל עכשיו זה נגמר, ומעתה אפשר להצמיד לתלונות על יוקר מחירי היין בישראל את הגושפנקא שסיפק לאחרונה ארגון Economist Intelligence Unit:נכון לשנת 2018, תל-אביב היא העיר היקרה בעולם לרכוש בה בבקבוק של יין. מי אמר שאנחנו מובילים רק בהיי-טק?

התואר המפוקפק, כפי שפורסם בחודש שעבר באתר Business Insider, מתבסס על תוצאות סקר עלויות המחייה בעשרת הערים היקרות ביותר בעולם (שם תל-אביב מסתפקת במקום ה-7). במסגרת הסקר נבדקו עלויות של מוצרי מזון, שתיה, ביגוד, דיור, אחזקה, חשבונות, תחבורה וכדומה.

העיר בה עלויות המחיה הן הגבוהות ביותר היא סינגפור, ואחריה מדורגות במקום השני פאריז וציריך. לעומת זאת, כשמגיעים לעלויות בקבוק יין בנפח 750 מ"ל, נדחקות המדינות האירופאיות למקומות האחרונים. סינגפור תופסת את המקום השלישי בדירוג הזה, עם מחיר של 23.68$ לבקבוק, בעוד במקום השני מתמקמת סאול, עיר אסייתית נוספת, עם עלות של 27.02$ לבקבוק. ולמקום הראשון לשנת 2018, ממש כמו בארוויזיון, העפילה תל-אביב עם מחיר של לא פחות מ-28.77$ לבקבוק יין. אם יש משהו להתנחם בו, זה שהזכייה הזו לא מגיעה עם תוספת זמן מסך לאסי עזר. לוקחים מה שיש.

ואם אתם חכמולוגים, וכבר אמרתם לעצמכם "יאללה, יין יקר, אז נשתה יותר בירה", אז כדאי לשקול שנית. ישראל אמנם לא נכללה בסקר האחרון שהופיע ב-2018, אבל בהינתן בכך שאוסלו נמצאת במקום השני עם מחיר שנע סביב ה-35 שקל לחצי ליטר בירה, אתם יכולים לשער שגם שם היינו מתברגים גבוה. הייתי מוסיף כנתון את השכר החודשי הממוצע בנורבגיה, אבל אז אני כבר מעודד אתכם לצרוך יותר וודקה.