יין וארכיטקטורה: 8 יקבים מרשימים ששווה לבקר בהם ולא רק בגלל היין

יקבים הם כבר מזמן לא רק מבנים שבהם מייצרים יין, ויש כאלה שאף הפכו למיצגי ארכיטקטורה מרשימים. הנה 8 יקבים שמציעים שילוב מוצלח של עיצוב ויין   

אם פעם יקב היה בסך הכול מבנה פונקציונלי שמייצרים בו יין, אז היום המצב שונה לגמרי. בשנים האחרונות הפך מבנה היקב לכלי בו משתמשים יצרני יין רבים כדי לייצר אמירה הצהרתית כלשהי. לשאיפות האסתטיות של בעלי היקבים אפשר לצרף גם את פריצתה קדימה של תיירות היין בעולם בשנים האחרונות. תופעה חדשה ומבורכת זו הביאה לפתחם של יקבים כמויות גדולות של מבקרים שמחפשים חוויה כוללת, שהיא בין היתר תוצר של שהייה בחלל נעים ומרשים. באופן שאינו מפתיע, יין וארכיטקטורה צועדים נהדר יחדיו, מה שהוביל לכך שיקבים רבים ברחבי העולם הפכו למיצגי ארכיטקטורה שביקור בהם עשוי לעניין גם את מי שיין הוא לא בראש מעייניו. בכתבה שלפניכם בחרתי מספר יקבים בעלי מבנה מעורר השראה, אשר עוצבו בחלקם בידי טובי הארכיטקטים בעולם. מאחר ויין לא יכול להיות דבר שולי בביקור ביקב, יפה ככל שיהיה, אני יכול רק לומר שבכל אחד מן היקבים שלפניכם  איכות היין מצדיקה את הביקור מעבר לפן הארכיטקטוני.

 

 

 Marques de Riscal

Rioja, Spain

מעבר לעניין הארכיטקטורה, מארקיז דה ריסקאל הוא יקב בעל חשיבות גדולה לאזור היין של ריוחה, שכן הוא היה היקב הראשון שהוקם באזור היין הספרדי המצליח ביותר אי-אז בשנת 1858. מבנה היקב שממוקם באלסייגו תוכנן על-ידי הארכיטקט פרנק גרי ובנייתו הושלמה בשנת 2006. המבנה עצמו עטוף כמתנה בשכבות של עלי טיטניום ומשמש כמרכזה של 'עיר היין' של ריסקאל, שכוללת גם מלון, מסעדה ומרכז טיפולי ספא.

 

 

Bodegas Ysios

Rioja, Spain

אם אנחנו כבר בריוחה, אז לא ניתן להתעלם ממראהו מלא העוצמה של יקב איסיוס. היקב שואב את שמו משמותיהם של שני אלים מצריים ששמם נקשר ביין, איסיס ואוסיריס, ומבנהו הגלי שעוצב בידי סנטיאגו קאלאטראווה ונבנה בשנת 2001,  משתלב עם קו הנוף ההררי ובהחלט מייצר קונוטציות של מקדש דתי.

 

 

 Antinori nel Chianti Classico

Chianti, Tuscany, Italy

היקב של משפחת אנטינורי בקיאנטי, שעוצב בידי הארכיטקט הטוסקני מרקו קאזאמונטי, הוא לבטח אחת מיצירות המופת הארכיטקטוניות של עולם היין. מעבר ליופיו האלגנטי, המבנה שעשוי כולו מחומרים מקומיים תוכנן כדי להביא למינימום את צריכת האנרגיה ביקב ולהשתמש ככל הניתן במשאבים טבעיים. סמלו של היקב הן ללא ספק המדרגות הספירליות שמחברות את שלושת קומותיו ויורדות מהגג שמציע נופים יפהפיים הישר למעמקי האדמה. מלבד היקב, מכיל המבנה גם מסעדה ואודיטריום.

 

 

 

Zuccardi Piedra Infinita

Valle de Uco, Mendoza, Argentina

 

פיידרה אינפיניטה, האבן האינסופית, הוא שמו של שיר מנדוזיאני ששימש השראה לבנייתו של היקב החדש של משפחת זוקארדי בעמק האוקו. שלא בדומה ליקבים אחרים במנדוזה שעוצבו בצורה נוצצת ומנקרת עיניים, יופיו של היקב הזה טמון דווקא בצניעות שהוא מפגין. היקב נבנה במלואו מאבנים שנחצבו בזמן נטיעת הכרמים וקווי מתארו משתלבים היטב על רקע הגוונים של הרי האנדים שמתנשאים מאחוריו. בתוך היקב, בניגוד כמעט לכל יקב אחר בארגנטינה, לא תמצאו חביות עץ מאחר והיינות של היינן הצעיר והמוכשר סבסטיאן זוקארדי מבגירים כמעט במלואם במכלי בטון אליפטיים. ביקב פועלת גם מסעדה שמשקיפה אל נוף הכרמים מהם מגיעים הענבים ליינות היקב.

 

 

 Kreinbacher

Somlo, Hungary

יקב קריינבאכר שהוקם בשנת 2002 הוא אחד מהיקבים האיכותיים ביותר שפועלים היום באזור היין שומלו, כאשר בין היתר בעליו של היקב אחראי גם ליבוא להונגריה של יינות בולטים משמפיין ומבורגון שבצרפת. היקב, שבשנת 2014 הוציא לשוק את היין המבעבע הראשון שלו, עבר בשנת 2011 למבנה יפהפה שעוצב בידי הארכיטקט ההונגרי דשקו אקלר. המבנה המרכזי מורכב למעשה משני יקבים נפרדים שמיועדים להבדיל בין עשיית יינות מבעבעים ליינות שולחניים, כאשר המוטיב המרכזי שעמד בפני אנשי היקב הוא למזגו בטופוגרפיה ההררית הטבעית של שומלו.

 

 

 

Quinta de Santiago

Moncao, Portugal

מבנה היקב של קינטה דה סנטיאגו אולי לא מפעים כמו אלו של אנטינורי או מרקיז דה ריסקאל, אך הקומפוזיציה של קוביית העץ שכאילו צפה על משטי הדשא ועצי הפרי שמקיפים את הכרמים מייצרת מראה קסום ומשובב נפש. זהו יקב משפחתי מאזור מונסאו (וינהו ורדה) שבמשך דורות נהג למכור את ענביו ליצרנים גדולים, אך כעת תחת ידיה של זו'אנה סנטיאגו החלו לייצר שם יינות על טהרת זן האלוורינהו מתוך שאיפה לקבלת איכות גבוהה ביותר. מבנה היקב החדש הוקם בשנת 2014 והוא שוכן לצידו של מבנה יקב היסטורי בו ייצרה המשפחה יין עוד בשלהי המאה ה-19.

 

 

 

הרי גליל

יראון, ישראל

מטבע הדברים-והכוונה כאן היא לכך שיקבים במדינת ישראל הם מבנים ששייכים לאזורי תעשייה אפרוריים-לא פשוט למצוא בישראל יקבים מרשימים ביופיים. לא פשוט, אבל אפשרי. אחד מאותם מתי מעטים הוא יקב הרי גליל שבקיבוץ יראון, שתוכנן ע"י משרד וינשטיין-ועדיה ומציג בנייה מודרנית שמשתמשת בעץ כאלמנט מרכזי. מרפסת היקב שאליה יוצאים מחדר המבקרים היא אחת מהנקודות הפסטורליות ביותר שיש ליקב ישראלי להציע.

 

 

 

 

Moorila

Hobart, Tasmania, Australia

אם כבר מצאתם את עצמכם בטזמניה, אחד מאזורי היין הנפלאים ביותר בתבל, אין שום סיכוי שתרצו לפספס את יקב מורילה. דייוויד וולש רכש את היקב ב-1995 בזמן שהיה בפשיטת רגל, אך הוא עשה זאת פחות בגלל היין ויותר בגלל המבנים במקום שנראו לו מתאימים לשמש כמחסן ראוי לפרטי האמנות שאסף. כמו בכל סיפור טוב, וולש התאהב בעולם היין והיום משמש המבנה המפעים שנושק למים בית ליצירת יין וגם משכן למוזיאון Mona שמציג תערוכות של אמנות מודרנית ועתיקה כאחד.