האם יין אדום עשוי לקדם את נחיתת האדם במאדים?

חוקרים מאוניברסיטת הארווארד מצאו כי רזרבטרול, חומר שנמצא ביין אדום, עשוי לסייע לאסטרונאוטים לשמור על מסת השריר והשלד בתנאי חוסר-כבידה בזמן המסע הארוך

מעבר לכך שיין אדום יכול להיות משקה נפלא בפני עצמו, תמיד נחמד להיזכר בכך שהוא טומן בחובו, בניגוד למרבית המאכלים והמשקאות הטעימים, גם סגולות רפואיות לא מבוטלות. אכן, ההנחיה לשתות כוס יין אדום אחת ביום היא ללא ספק ההמלצה הרפואית הנעימה ביותר שאדם יכול לשמוע בביקור אצל רופאו. אולם, ייתכן ויין אדום יתרום תרומה גדולה יותר לאנושות מאשר סיוע בתפקוד הלבבי התקין? לפחות על-פי חוקרים באוניברסיטת הארווארד, התשובה חיובית. במחקר שתוצאותיו פורסמו לפני ימים אחדים באתר Frontiers in physiology, נמצא כי רזרבטרול, אותו חומר כימי שנמצא ביין אדום ואחראי לסגולותיו הרפואיות, עשוי לקדם את נחיתתו הראשונה של אדם על-פני המאדים, לא פחות.

אחד הקשיים הפיזיולוגיים המרכזיים שקשורים בשליחת אסטרונאוטים לחלל, הוא היחלשותן של רקמות העצם והשריר בסביבה נטולת כוח כבידה. "כבר אחרי 3 שבועות בחלל, שריר הסולאוס (שריר שנמצא בשוק האנושית, א"ג) מתכווץ בשליש מגודלו, זאת לצד אובדן של סיבי שריר מסוג Slow Twitch שנחוצים לפיתוח סיבולת" אמרה ד"ר מארי מורטרו, שהובילה את המחקר.

מאחר והמאדים נמצא במרחק עצום מכדור הארץ ומצריך מסע ארוך במיוחד, המטרה היא לשמר כמה שניתן את מסת השריר של האסטרונאוטים תחת התנאים הקיימים, בין היתר באמצעות תפריט תזונתי מיוחד. כאן בדיוק נכנס הרזרבטרול, שהשפעתו החיובית כבר הוכחה בשדות פיזיולוגיים אחרים. במחקר חילקו החוקרים עכברושים לשתי קבוצות שהושמו בתנאי הכבידה של המאדים, כאשר רק קבוצה אחת קיבלה מנות יומיות של רזרבטרול במי השתייה שלה. תוצאות המחקר הראו בבירור כי בקרב הקבוצה שלא קיבלה רזרבטרול חלה ירידה משמעותית בכוח ובמסת השריר, לעומת הקבוצה שקיבלה רזרבטרול שבה היו המדדים קרובים למצב התקין והנורמלי.

"נמצא כי רזרבטרול מסייע לשמר מסת שריר ועצם בעכברושים שהושמו בתנאים של העדר כבידה שדימו את המצב של שהייה בחלל" אמרה מורטרו, והוסיפה שכעת החוקרים משערים שבאמצעות מנה יומית מתונה של החומר הם יוכלו לחקות את התוצאות ולשמור על השרירים גם בתנאי הכבידה של המאדים.

לא שצריך כזה, אך האם נמצא תירוץ נוסף להיותו של יין אדום אחד המשקאות הטובים ביותר בתבל? כנראה שכן. אם כי כמו תמיד בעולם המדעי, המסקנה היא שצריך עוד מחקר. "דרושים מחקרים נוספים כדי לחקור את אופן פעולתו והשפעתו של רזרבטרול במינונים שונים, הן בקרב גברים והן בקרב נשים" סיכמה מורטרו, "בנוסף לכך, יהיה חשוב לאשר שאין סכנות אפשריות בשילוב של החומר הזה עם תרופות אחרות בהן מצוידים אסטרונאוטים בצאתם לחלל".