ביקורת יינות חדשים: יקב Spier

יינות ספייר מרחיבים את ההיצע הדרום-אפריקאי בישראל. מדור ביקורת 

למרות ששוק יבוא היין לישראל רק הולך ומתרחב מבחינת מה שהוא מסוגל להציע היום לצרכנים, נדמה כי התנועה בו נעשית יותר לעומק ופחות לרוחב. הצרכן הישראלי אמנם נחשב ככזה שפתוח להתנסויות ולדברים חדשים, אך הנטייה בסופו של דבר היא לחזור למחוזות המוכרים והישנים. זה אומר עוד קצת איטליה, עוד קצת צרפת ועוד קצת ספרד. זה לא אומר שלא מגיעים לישראל גם יינות ממקומות אחרים, אך העניין בהם נותר נחלתו של קהל מצומצם יחסית של שוחרי-יין, וגם במקרה הזה מדובר על יינות שמגיעים בעיקר מאירופה. בסופו של דבר, הן ברמת הרכישה היומיומית והן ברמת הפרמיום שומרים צרכני היין בישראל אמונים ליינות העולם הישן.

לשלל מדינות העולם החדש שעשו התקדמות מזהירה בתחום היין וזוכות להתעלמות יחסית מצד השוק הישראלי, אוסטרליה וניו-זילנד למשל, אפשר לצרף בשנים האחרונות את דרום-אפריקה. זה לא שלא נעשו ניסיונות. חברת היבוא הקטנה 'קיפיס' ייבאה לישראל מספר יקבים דרום-אפריקאים, הכרם מחזיקים כמה אפשרויות בקטלוג ובטח יש עוד כמה ששכחתי, אך בסופו של דבר יין דרום-אפריקאי לא ממש תפס כאן. בשלב הנוכחי הוא מיוצג בישראל בעיקר בגזרת יינות עבודה זולים בקטלוגים של יבואנים גדולים, בעוד שיבואנים קטנים נמנעים מלייבא אותו.

אולי כדי לרחרח את השוק מלמטה, התווספו בעדכון האחרון של הקטלוג של חברת שקד ('דרך היין') מותגים חדשים מדרום אפריקה. על היינות החביבים של מותג ג'ונו כבר כתבתי כאן לפני מספר שבועות, ואליהם אני מצרף כאן סקירה של מספר יינות הגיעו לאחרונה ארצה מיקב ספייר (Spier) שממוקם בקרבת סטלנבוש. ולמה אני מתכוון כשאני אומר לרחרח מלמטה? בשקד מייבאים, לפחות כרגע, את שתי סדרת הבסיס של היקב, Signature ו-Seaward, אולי כדי לנסות להחדיר את המותג לישראל בשלב הראשון ולראות כיצד הוא מתקבל. 

 

Spier Signature Chenin Blanc 2019

שנין בלאן עשיר ומתקתק שמציג טעמים פירותיים דומיננטיים וטובים של תפוח ירוק ואשכולית. נקי ומאוזן, היין הזה מצליח לספק מספיק עניין ונפח ביחס להיותו יין ברמת כניסה של יקב. ציון:87 (55 שקל)

Spier Seaward Chenin Blanc 2017

שנין בלאן מסדרת סיווארד הגבוהה יותר של ספייר. זה שנין יפה, מוחצן ורענן, שלוקח את הפרי לכיוון מעט טרופי ומצרף אליו נגיעה דבשית מתקתקה. למעט זאת, תקבלו כאן תוספת של משקל ועומק למרכז החך ביחס לסיגנאצ'ר, כמו גם מנה ראויה של חמיצות תומכת וסיומת ארוכה ושוטפת חך. ציון:89 (75 שקל)

Spier Signature Pinotage 2018

פינוטאז' מסדרת רמת-הכניסה של ספייר. זה יין אדום קל-משקל, ישיר ועסיסי, שמספק את כל מה שאתה מצפה לו מיין בסדר גודל שכזה. הטעמים טובים ומאוזנים, גם אם לא עמוקים, ואליהם מתלווה חמיצות טובה שמספקת ליין רעננות שמרימה את הלגימה דרגה אחת מעלה. מחפשים אדום טעים לצהרים או ערב של אמצע שבוע? מצאתם. ציון:87 (55 שקל)

Spier Seaward Shiraz 2017

הטוב מבין רביעיית היינות שטעמתי מספייר הוא השיראז מסדרת סיווארד. הוא מגיע במרקם רך, קומפקטי ואלגנטי, וחושף תווים מעושנים-בשרניים שמייצרים לגימה עסיסית ועשירה בטעם.  מאופק, יפה ובסך הכול מהווה תמורה יותר מראויה למחירו (נמכר כרגע במבצעי 2 ב-150). ציון:90