רגע לפני שעוברים לעשור הבא: מצטייני העשור של תחום היין בישראל

אנשי העשור, נשות העשור, היקב והסומלייה. אלו מצטייני העשור שעבר על עולם היין הישראלי

גם אם לפעמים נדמה שעולם היין המקומי הוא מקום נינוח שלא קורה בו יותר מדי, לא ניתן להתעלם מכך שהעשור האחרון היה משמעותי ביותר עבור ענף היין הישראלי.  זה היה עשור שבו יקבים חדשים הצטרפו לעשייה ויקבים ותיקים התפתחו והתבגרו. עשור שבו הצרכן הישראלי גילה שלשתות רוזה ישראלי צונן זה פתרון לא רע לימי הקיץ החמים. עשור שבו חל זינוק בביקוש ליינות לבנים, כזה שהביא לנטיעות חדשות של זנים לבנים. עשור שבו נוספו מקומות חדשים להתמקצעות בתחומים השונים שקשורים ביין. עשור שבו יבואנים חדשים נכנסו לשוק והרחיבו את היצע יינות היבוא לישראל באמצעות יינות מרתקים מהעולם. עשור שבו כורמים וייננים ישראליים התמודדו מול ההרסנות של וירוס הליפרול שהשתולל בכרמים. עשור שבו השיח על זהות ומקומיות עלה מדרגה. עשור שבו דור חדש של ייננים ויינניות צעירים ומדופלמים חזר לישראל ממוסדות לימוד היין הטובים בעולם. עשור שבו ייננים ישראליים זכו להוביל יקבים איקוניים בבורדו ובקליפורניה. עשור של חמדאני, ג'נדאלי, מראווי וביתוני. עשור של מהפכים סגנוניים. עשור של מישל רולאן, ז'אן-קלוד-ברואה, פסקל שאטונה וסטפן דרנקו. בקיצור, עשור. כזה שמבשר, לפחות בעיני, ששיאו של ענף היין הישראל עדיין לפניו.

כפי שנהוג לציין עבור כל פרק זמן משמעותי, גם לעשור שחלף יש את המצטיינים שלו. אלה שהעלו את הרף והתבלטו מעל כל השאר. זה לא פשוט לדייק בבחירות כאשר הן מתייחסות לפרק זמן ארוך כל-כך, אך ניסיתי לבטא בהן הערכה לעשייה שבאה לידי ביטוי לאורך תקופה משמעותית במשך העשור האחרון. במקרים בהם לא ניתן היה לבודד זוכה אחד בלבד, החלטתי לציין את שמותיהם של מספר זוכים ללא חשיבות לסדר הופעתם.

 

אנשי העשור

צילום:אלעד ברמי
 • MW ערן פיק

ערן פיק התפתח בעשור האחרון מיינן צעיר, מוכשר ומבטיח לאיש היין החשוב והמשפיע ביותר בענף היין הישראלי. בעשור החולף פיק, שירש את מקומו של רוני ג'יימס ז"ל ביקב צרעה ב-2006, הסתייע בשירותיו של יועץ היין הצרפתי ז'אן-קלוד ברואה והפך את צרעה לאחד מיקבי הבוטיק הנחשקים והמצליחים בישראל, תוך שהוא ממלא את תפקיד מנכ"ל היקב במחציתו השנייה של העשור. בשנת 2016, הפך פיק לישראלי הראשון והיחיד עד כה לשאת את תואר Master of Wine היוקרתי, ובכך הפך לקולו המייצג של ענף היין הישראלי ברחבי העולם. בשנת 2017 היה שותף פיק, ביחד עם הקולגות מיקבי קסטל, ספרה ופלם, לייסודו של מיזם הקווארטט של הרי-יהודה, שמטרתו לשווק את ארבעת היקבים ברחבי העולם תחת מיתוג אזורי.

 

 • עמרי רם

השם עמרי רם אולי לא מצלצל מוכר לכלל שוחרי-היין בישראל, אך מדובר באחד משני הישראלים המצליחים ביותר בעולם בתחום היין. לאחר שסיים לימודי כורמות ויין בצרפת, התגלגל רם למשרה נחשקת בשאטו לאפלר האיקוני מפומרול, שם הפך עד מהרה לפנים המייצגות של היקב ברחבי העולם. מספיק לקרוא את דברי השבח להם זוכה עמרי רם מפיהם של מבקרי יין בכירים כמו ניל מרטין וג'נסיס רובינסון, כדי להבין שמדובר במטאור ישראלי בשמי עולם היין העולמי.

 

 • מעיין קושיצקי

מעיין קושיצקי עזב את ישראל לקליפורניה עם ניסיון דל כעוזר-יינן ביקבים מקומיים כמו עמק האלה ומרגלית. בזכות לא מעט תעוזה, קושיצקי החל את הקריירה האמריקאית שלו עם תפקיד יוקרתי של עוזר יינן בצוות המצומצם של יקב סקרימינג איגל. לאחר מספר בצירים בשורותיו של היקב האיקוני מנאפה ואלי, השתלב קושיצקי בצוות היייננים של יועץ-היין הבכיר פיליפ מלקה. לאחר תקופה קצרה כיינן מן המניין, קודם הישראלי הצעיר לעמדת מנהל הייננות של חברת הייעוץ המשגשגת של מלקה. לפני כשלוש שנים מונה קושיצקי ליינן ראשי של יקב אמפורה המתחדש ובשנה שעברה השיק בארצות הברית את La Pelle, מותג יינות קליפורני פרטי שזוכה לביקורות נלהבות מצד מבקרי-יין אמריקאיים.

נשות העשור

צילום מתוך עמוד הפייסבוק של ענת סלע
 • ענת סלע ורפאלה רונן

בתחום שנשלט באופן כמעט אבסולוטי על-ידי גברים פרצו ענת סלע ורפאלה רונן, המוכרות יותר כג'יאקונודות, את הדרך עבור נשים רבות שמשתלבות היום בענף היין. אך מעבר לחידוש המבורך בתחום המגדרי, סלע ורונן תרמו בעשור האחרון תרומה משמעותית יותר מכל אישה אחרת לעיצובה של תרבות יין מקומית ועיצובו של הטעם הישראלי החדש. באמצעות חברת הייבוא שלהן, שהחלה לפעול כבר במחצית העשור הקודם, חשפו הג'יאקונדות בפני הצרכן הישראלי את עולמם המופלא של יינות הריזלינג הגרמניים וכן ייבאו לישראל יינות של יצרני על ארטיזנלים כמו דידייה דאגנו ואמידיו פפה. בשנת 2014, חנכו סלע ורונן את ספריית היין שלהן ברחוב פרישמן בתל-אביב, שהפכה עם הזמן לאבן שואבת עבור שוחרי-יין מכל המינים והגילאים. החנות, שהתפתחה במרוצת השנים למקום הדומה ביותר בישראל לבר-יין אירופי מודרני, מציעה ללקוחותיה מגוון עשיר של יין בכוסות עם התמקדות מיוחדת ביינות ביודינמיים וטבעיים.

 

צילום מתוך עמוד פייסבוק של מיכל אקרמן
 • מיכל אקרמן

העשור האחרון המשיך להתאפיין במיעוט נשים בענף היין הישראלי, אך המצב המצער הזה לא מנע ממיכל אקרמן מיקב תבור להפוך לאחת הדמויות המובילות והמשפיעות בענף. למרות היותה אגרונומית-תפקיד חקלאי שבדרך כלל העוסקים בו פועלים מאחורי הקלעים- הפכה אקרמן בשנים האחרונות לפנים של יקב תבור וייצגה אותו באירועים שונים ברחבי העולם. במסגרת תפקידה, הייתה אקרמן אחראית על כינונו של הכרם האקולוגי של תבור, אשר סייע להכניס לשיח את נושא הקיימות, שכמעט ולא דובר בענף היין הישראלי עד לאחרונה. מעבר לכך, מחזיקה אקרמן מניות רבות בהתפתחותו המבורכת של תחום כורמות היין בישראל בשנים האחרונות.

היקב המצטיין

 • דומיין-דו-קסטל

יקב קסטל המשיך בעשור האחרון לבסס את מעמדו כמותג היין הישראלי החזק והמפורסם ביותר. בתוך כך, העתיק היקב את מקום מושבו מהמבנה הקטן והביתי ברמת-רזיאל למבנה יקב חדש, מפואר ויפהפה ביד-השמונה, במעבר שכלל בין היתר הגדלה משמעותית בנפח הייצור והוספתם של יינות חדשים לפורטפוליו. בעשור האחרון, במהלכו הסתייע היקב של אלי בן-זקן בשירותיו של יועץ-היין הצרפתי פסקאל שאטונה, הוסיפו בקסטל לחתור לאיכות ללא פשרות מבלי להזניח את הפרטים הקטנים. גראן וין 2016, אחד מהיינות הטובים ביותר שהוציא היקב, הוא דוגמה מצוינת לכך.

 

היקב המתקדם

 • סוסון-ים

דברים טובים יצאו בעשור האחרון מהיקב הקטן והייחודי ששוכן בר-גיורא, אך מעבר לכל ניתן היה לחוש כיצד היינן זאב דוניה הולך ומגבש ,בציר אחר בציר, קול יינני מובחן ויציב. זה לא שלסוסון לא היו יינות מוצלחים בעבר, אך התחושה היא שבשנים האחרונות היקב עשה קפיצת מדרגה איכותית רצינית תוך שהוא מצליח לשמור על עקביות והמשכיות. כל זאת מבלי לגרוע דבר מהקו היצירתי, המקורי והבלתי-מתחנף של היקב שמסגל לעצמו, ובצדק, מעמד של קאלט ישראלי.

 

היקב החדש

 

 • Sphera

יקב ספרה של דורון וסימה רב-הון הוא דוגמה מושלמת כיצד עושים זאת נכון במאה ה-21. היקב פרץ לתודעה בשנת 2013  וייצר לא מעט כותרות בזכות היותו היקב הישראלי הראשון שמפיק יינות לבנים בלבד. מלבד הגימיק הרעיוני, ספרה הביא לענף היין הישראלי שיק מיתוגי מהפנט שכמעט ולא נראה בו קודם לכן. יחד עם זאת, כל אלו לא היו מספיקים לולא היינות הלבנים של דורון רב-הון היו מספקים את הסחורה ומאגדים סביבם קהל מעריצים נאמן ואדוק. לשיאו הגיע היקב הצעיר בבציר 2018 בו יוצרו כמה מהיינות הלבנים הטובים ביותר שיוצרו בישראל עד היום.

 

 • כרם שבו

נכון שלעיתים נדמה שהיינות של גבי סדן נמצאים איתנו מאז ומתמיד, אך היקב של הפלאח הג'ינג'י הוציא את יינות בציר הביכורים שלו רק בתחילת העשור הנוכחי. סדן, מהייננים הבולטים בישראל בשני העשורים האחרונים, הוא מהבודדים שיצרו דגם מקומי של ויניירון ישראלי, קרי כזה שעובד בכרמים וגם מייצר את היין. יינותיו המרתקים, שמעבר לכל מבטאים עשייה ישראלית מקורית ומעוררת השראה, הפכו במהרה לדיירי-קבע בתפריטי היין של כמעט כל מסעדה בישראל.

 

המיזם

 • IWSI-Israel Wine&Spirit Institute

הסניף המקומי של בית-הספר הבריטי ללימודי יין, WSET, הוא אולי הדבר החיובי ביותר שקרה בתחום היין המקומי בשנים האחרונות. מעבר להיותו נציג של מוסד עולמי בעל זכויות שמכשיר מקצועית אלפי אנשי ונשות יין מדי שנה, הפך הסניף הישראלי לכוח שמייצר קהילה של שוחרי-יין, כאלה שהוכשרו בין כתליו ומהווים את השדרה המרכזית בדרך ליצירת תרבות יין ישראלית חדשה ומתעצבת. מלבד תכנית הלימודים הסטנדרטית, נערכות ב-IWSI בשנים האחרונות פעילויות שתורמות לקידומו של יין בישראל, כגון סדנאות העשרה מקצועיות וטעימות יין בהשתתפות ייננים ומומחים מתחומים שונים. הבעלים גל זוהר ורונן ארדיטי, בצוותא עם טל טאובר-גוטסדינר שאחראית על התפעול השוטף של הסניף וזוהר גורדון שהצטרפה לצוות לאחרונה, הם גם אנשי השנה שלי לשנת 2019.

 

הסומלייה

צילום:חיים יוסף מתוך עמוד הפייסבוק של אבירם כץ
 • אבירם כץ

לא מעט אוצרי ואוצרות-יין עשו עבודה מצוינת בעשור האחרון (אלעד שהם ב-R2M, שירה צידון בנורמן, איתמר לוזר ביפו-ת"א, מור ברנשטיין במקומות שונים, אבי מטלון במסה ועוד...), אך נדמה שאף-אחד לא הצליח לדגדג את מעמד הרוק-סטאר שרכש לעצמו אבירם כץ עוד בתחילת העשור. בתקופה שבה עבד עבד כסומלייה פאר-אקסלנס במסעדת טוטו, עוד במחציתו הראשונה של העשור, הפך כץ את תפקיד הסומלייה לכזה שלקוחות מגיעים למסעדה במיוחד כדי להנות משירותיו. בתקופה הזו הפך כץ למכתיב-טעם ומעצב דעת-קהל באופן שלא שוחזר מאז על ידי אף סומלייה אחר. בשנים האחרונות, מנהל כץ את מסעדת הבסטה ולמרות שהוא כבר לא משמש כסומלייה במלוא מובן המילה, הוא עדיין מופקד מדי שנה על בניייתו של אחד מתפריטי היין הטובים והמרשימים ביותר בישראל.